Co je to RPSN

Při výběru půjčky bychom se neměli řídit jenom výší úroku, ale i roční procentní sazbou nákladů, kterou znáte pod zkratkou RPSN. Často se objevuje v reklamách napsaná drobným písmem nebo na konci smluvních podmínek, a to proto, že je to ten nejdůležitější ukazatel půjčky a společnosti chtějí, abyste o něm věděli co nejméně. My Vám však prozradíme, co je tato magická zkratka zač.

» 3 min čtení «

Kontokorent k běžnému účtu využívejte uvážlivě

RPSN popisek obrázku

Co je RPSN a co zahrnuje?

RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, kterou musí dlužník zaplatit za období jednoho roku. Vyjadřuje skutečnou cenu půjčených peněz v procentech za rok. Zahrnuje všechny poplatky spjaté s půjčkou. Kromě úroku jsou to i poplatky za uzavření smlouvy, za správu úvěru, za vedení účtu a za převod peněžních prostředků nebo pojištění schopnosti splácet.

Porovnávejte výši RPSN

RPSN je důležitým ukazatelem, když porovnáváte úvěry se stejnou dobou splácení. Lépe vyhodnotíte výhody a nevýhody jednotlivých půjček a o kolik je přeplatíte. Za relativně nízké RPSN půjčují banky, naopak u nebankovních společností je o několik procent vyšší. U krátkodobých půjček může tato hodnota dosahovat až několik tisíc procent.

Je nutné uvádět RPSN?

Poskytovatelé půjček nemají za povinnost uvádět RPSN při úvěrech nižších než 5 tisíc Kč a vyšších než 1,88 milionů Kč. V případě, že není tento údaj uveden, úvěr se automaticky úročí diskontní sazbou České národní banky, což je pro žadatele výhodnější. Nebankovní společnosti si proto dávají pozor, aby RPSN uvedly a netratily na tom.

Jak se vypočítává RPSN?

RPSN je vyjádřeno v procentech. Výpočet je značně složitý, proto jsou pro běžného žadatele k dispozici různé online kalkulátory. Při výpočtu nejsou zohledněny poplatky za doplňkové služby, které nejsou podmínkou půjčky, a sankce za prodlení splátek.


Finanční pojmy

Co je to bonita
Co je to registr dluzniku
Co je to rozhodci dolozka
Co je to RPSN

Další články

Půjčka 10000 bez registrů "ihned" - kde ji hledat
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Víte, co je to bonita a jak se posuzuje?
Na co si dát pozor při používání kreditní karty
Dodržujte základní pravidla a vyhněte se exekuci
Proč jsou americké hypotéky oblíbené nejen v Americe
Chcete se stát investorem do nemovitostí?
Spořící účet: aby peníze neležely ladem
Výhodnou půjčku na auto nalezneme přes online kalkulačku

Nejnovější

Jak správně vybrat a používat kreditní karty
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
PRESTO Půjčka od UniCredit Bank
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Bezplatné finační poradny v ČR