Na co si dát pozor u půjček

7-10-2015

Půjčka – to nejsou pouze snadno získané peníze, ale i starosti s jejím splácením, které trvá až několik let, v případě hypotéky i desítky let. Smlouvy o půjčkách bychom neměli uzavírat bezmyšlenkovitě, ale vždy zvážit, zda peníze opravdu potřebujeme. Na co byste si měli dát pozor, než podepíšete smlouvu o půjčce?

» 3 min čtení «

Kontokorent k běžnému účtu využívejte uvážlivě

Půjčky popisek obr..

Pečlivě čtěte smluvní podmínky

Každou smlouvu o úvěru, i v případě drobných půjček, je zapotřebí důkladně pročíst. Pokud Vám cokoliv bude nejasné, zeptejte se na nesrozumitelná ustanovení úvěrové společnosti nebo právníka. Praktika bývá taková, že nejdůležitější informace jsou psány malým písmem na konci smlouvy. S tím se můžete setkat zejména u neseriózních nebankovních institucí.

Ověřte si poskytující společnost

Na pozoru byste měli být před poskytovateli půjček, o kterých nedohledáte žádné informace. Před uzavřením smlouvy si ověřte, že se jedná o důvěryhodnou společnost. Zkuste pomocí internetového vyhledávače najít diskusní fóra se zkušenostmi klientů společnosti. Mohou Vás upozornit na případné problémy.

Všímejte si RPSN

Nízká úroková sazba ještě neznamená, že půjčka je výhodná. O kolik úvěr celkem přeplatíte, to se dozvíte z RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Zahrnuty jsou v ní úroky, poplatky a náklady, které jsou s půjčkou spojeny. Tato sazba může být i několikanásobně vyšší než samotný úrok.

Výše sankcí

Všímejte si také ustanovení o případných sankcích a poplatků za nevčasné splátky či naopak za předčasné splacení. Sankce mohou půjčku značně prodražit a dostat Vás do dluhové pasti, která může skončit až exekucí. Před podpisem smlouvy s případnými vysokými sankcemi se sami sebe zeptejte, zda Vám toto riziko stojí za to.


Věděli jste, že...
...podle nového spotřebitelského zákona musí nebankovní společnosti prověřovat vaše příjmy? Neznamená to ovšem, že by již půjčky bez příjmu přestaly existovat. Instituce tak nepožadují doklad o příjmu od vašeho zaměstnavatele, ale "jen" nahlédnou do vašeho bankovnictví na poslední příjmy nebo si od vás vyžádají výpisy. Případně se společnosti jistí jinak - například zástavou.


Finanční rádce

Pozor na podvodné společnosti se zálohami
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Bezplatné finanční poradny v ČR
Jak se vyhnout exekuci
Na co si dát pozor při používání kreditní karty
Na co si dát pozor u půjček

Další články

Půjčka 10000 bez registrů "ihned" - kde ji hledat
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Víte, co je to bonita a jak se posuzuje?
Na co si dát pozor při používání kreditní karty
Dodržujte základní pravidla a vyhněte se exekuci
Proč jsou americké hypotéky oblíbené nejen v Americe
Chcete se stát investorem do nemovitostí?
Spořící účet: aby peníze neležely ladem
Výhodnou půjčku na auto nalezneme přes online kalkulačku

Nejnovější

Jak správně vybrat a používat kreditní karty
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
PRESTO Půjčka od UniCredit Bank
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Bezplatné finační poradny v ČR