Co je to spořicí účet

Volné finanční prostředky nenechávejte ležet ladem na běžném účtu, ale snažte se je zhodnotit. Jednou z možností je uložit si je na spořicí účet, který nabízí většina bank. Pokud o tomto produktu uvažujete, seznámíme Vás s jeho funkcí, výhodami a nevýhodami.

» 3 min čtení «

Kontokorent k běžnému účtu využívejte uvážlivě

Spořicí účet ....

Co je to spořicí účet a jeho výhody

Spořicí účet přináší zhodnocení vložených prostředků, vysokou likviditu a nulové poplatky za jeho vedení. Zakládán je na dobu neurčitou, leckdy jako doplněk k běžnému účtu. Vložení peněz je bezrizikové, jelikož vklad je ze zákona pojištěn do výše 100 %, maximálně však do 100 tisíc Eur. Úroková sazba se odvíjí od délky výpovědní lhůty a výše zůstatku. Výše úroku se u jednotlivých bank liší, ale může dosahovat až kolem 2 % p.a.

Vybírejte ze dvou variant

Rozlišujeme dva tipy spořicího účtu: bez výpovědní lhůty, na kterém máte peníze kdykoliv k dispozici, a s výpovědní lhůtou, při jejímž nedodržení platíte sankce za předčasný výběr. Délka výpovědní lhůty se pohybuje od několika dní či týdnů až po jeden rok.

Nevýhody spořicího účtu

Zatím jsme si uvedli samé klady, jaké má však spořicí účet nevýhody? Vzhledem k inflaci není zhodnocení finančních prostředků dostatečné. Některé banky mají zřízení účtu podmíněno vedením běžného účtu. Nevýhodu lze spatřovat i ve výpovědní lhůtě nebo úrocích, které se mnohdy odvíjí od vložené částky.

Jaké peníze na účet patří, a které nikoli

Spořicí účet je vhodné si zřídit, když chcete mít po ruce rezervu, kterou můžete čerpat při nemoci, neočekávaných výdajích nebo ztrátě zaměstnání a hodláte ji utratit v horizontu 12 měsíců. Naopak na tento účet nepatří finance, které plánujete použít až za několik let. V takovém případě výnos nepokryje inflaci, proto je lepší porozhlédnout se po jiném, lépe úročeném bankovním produktu.


Spoření a investování

Co je to spořicí účet
Co je to termínovaný vklad
Jak investovat do nemovitostí

Další články

Půjčka 10000 bez registrů "ihned" - kde ji hledat
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Víte, co je to bonita a jak se posuzuje?
Na co si dát pozor při používání kreditní karty
Dodržujte základní pravidla a vyhněte se exekuci
Proč jsou americké hypotéky oblíbené nejen v Americe
Chcete se stát investorem do nemovitostí?
Spořící účet: aby peníze neležely ladem
Výhodnou půjčku na auto nalezneme přes online kalkulačku

Nejnovější

Jak správně vybrat a používat kreditní karty
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
PRESTO Půjčka od UniCredit Bank
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Bezplatné finační poradny v ČR