Co je to bonita

Pokud máte zájem o úvěr v bance a jste fyzická osoba nebo podnikatel, banku budou zajímat zejména dvě věci: záznam v registru dlužníků a bonita. To jsou dva nejdůležitější parametry, které rozhodují o tom, zda Vám úvěr bude poskytnut. Co si však představit pod pojmem bonita? Přinášíme Vám bližší vysvětlení.

» 3 min čtení «

Kontokorent k běžnému účtu využívejte uvážlivě

Kontokorent k běžnému účtu využívejte uvážlivě

Co je bonita? Jak se posuzuje?

Bonita znamená schopnost klienta dostát svým finančním závazkům, v případě úvěrů schopnost splácet úvěr. Nutné je předložit potvrzení o příjmech za několik posledních měsíců, na základě kterých banka zhodnotí příjmovou stránku žadatele. Obecně platí, že čím vyšší je příjem, tím větší je šance, že úvěr bude schválen.

Příjmy nejsou to jediné, co ovlivňuje bonitu. Posuzována je také z hlediska věku žadatele, pohlaví, vzdělání, profese, rodinného stavu a počtu dětí. Přihlíží se i k výdajové stránce a k úvěrové historii z úvěrových registrů.

Jak je možné zjistit bonitu?

Bonita také souvisí s výší úrokové sazby. Pokud ji žadatel dostatečně prokáže, získá nižší úrokovou sazbu. A kdy je klient bonitní? Když mu po odečtení měsíční splátky požadovaného úvěru, částky životního minima a dalších pravidelných výdajů od jeho čistých měsíčních příjmů zbude určitá finanční rezerva.

Můžeme si bonitu navýšit?

Odmítla Vám banka půjčit kvůli nízké bonitě? Existují způsoby, jak si ji zvýšit. Nejjednodušší je přizvat úvěrového spolužadatele nebo ručitele. Spolužadatel je stejně odpovědný za splacení úvěru jako Vy a banka může požadovat splacení i od něj. V případě ručitele banka žádá splacení úvěru nejprve po dlužníkovi, ale když svému závazku nedostojí, vymáhá částku po ručiteli. Další možností, jak zvýšit bonitu, je snížit výši měsíčních splátek.


Finanční pojmy

Co je to bonita
Co je to registr dluzniku
Co je to rozhodci dolozka
Co je to RPSN

Další články

Půjčka 10000 bez registrů "ihned" - kde ji hledat
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Víte, co je to bonita a jak se posuzuje?
Na co si dát pozor při používání kreditní karty
Dodržujte základní pravidla a vyhněte se exekuci
Proč jsou americké hypotéky oblíbené nejen v Americe
Chcete se stát investorem do nemovitostí?
Spořící účet: aby peníze neležely ladem
Výhodnou půjčku na auto nalezneme přes online kalkulačku

Nejnovější

Jak správně vybrat a používat kreditní karty
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
PRESTO Půjčka od UniCredit Bank
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Bezplatné finační poradny v ČR