Spoření a investování

Kdo si přeje spořit nebo investovat, má na výběr z několika možností, jak své finance zhodnotit. Poradíme Vám ty nejzajímavější finanční produkty, které rozmnoží Vaše peníze.

» 3 min čtení «

obrazek s popiskem

Investovat můžete různými způsoby

Jaké tedy máme možnosti?

  • Spořicí účty
  • Termínované vklady
  • Investice do akcií či do komodit
  • Dluhopisy
  • Investice do nemovitostí
  • Investice do zlata

Spořicí účty

Peníze uložené na spořicím účtu mohou být úročeny až kolem 2 % p.a. Jedná se o bezpečné zhodnocení, neboť vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 %, maximálně ale do 100 000 Eur. Pokud peníze potřebujete mít kdykoliv k dispozici, zvolte typ bez výpovědní lhůty. Některé spořicí účty můžete založit jako doplněk k běžnému účtu a spravovat je prostřednictvím internetového bankovnictví.

Spořicí účet je dobrá volba, když potřebujte mít finanční rezervu a hodláte ji utratit do jednoho roku. Naopak nevyužívejte jej k ukládání peněz, bez kterých se obejdete klidně i několik let. Výnos by Vám totiž nepokryl inflaci.

Termínované vklady

Termínované vklady jsou určeny k uložení finančních prostředků, jež se Vám budou hodit až za několik let. Lákavé je zajímavé úročení a minimální starosti se správou účtu. Vybírat můžete vklad s fixní nebo pohyblivou úrokovou mírou. Stejně jako spořicí účty, i tyto vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 %, maximálně ale do 100 000 Eur.

Omezující může být minimální a maximální částka, kterou můžete na účet vložit. Dobu trvání termínovaného vkladu si určíte sami, a pokud vyberete peníze před uplynutím doby, zaplatíte sankční poplatky a přijdete o část zhodnocení.

Další možnosti zhodnocení

Ke zhodnocení peněz se Vám také nabízí investice do akcií. Dává Vám to možnost samostatného rozhodování a vysokého výnosu. Délka takové investice i její výše je zcela bez omezení. Můžete zkusit investovat i do komodit, ovšem nutná je jistá dávka zkušeností. Další variantou jsou dluhopisy, pro jejichž nákup je zapotřebí mít dostatek peněz.

Určitě neproděláte na investici do nemovitostí, jež probíhá nejčastěji prostřednictvím hypotéky. Neprohloupíte ani při investici do fyzického zlata. Svou hodnotu si udržuje i v době finančních krizí Jistou formou spoření a investování je i životní pojištění, penzijní připojištění nebo podílové fondy.
Spoření a investování

Co je to spořicí účet
Co je to termínovaný vklad
Jak investovat do nemovitostí

Další články

Půjčka 10000 bez registrů "ihned" - kde ji hledat
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Víte, co je to bonita a jak se posuzuje?
Na co si dát pozor při používání kreditní karty
Dodržujte základní pravidla a vyhněte se exekuci
Proč jsou americké hypotéky oblíbené nejen v Americe
Chcete se stát investorem do nemovitostí?
Spořící účet: aby peníze neležely ladem
Výhodnou půjčku na auto nalezneme přes online kalkulačku

Nejnovější

Jak správně vybrat a používat kreditní karty
Půjčky bez dokládání příjmu nejsou pro každého
PRESTO Půjčka od UniCredit Bank
Krátkodobé sms půjčky do 5000 bez problému
Bezplatné finační poradny v ČR