Půjčky a úvěry - základní rozdělení
10-4-2015
Co půjčka, to jiná specifika, ale existují vlastnosti, které mají společné. Můžeme je tak rozdělit na půjčky bankovní a nebankovní, účelové a neúčelové a s ručením a bez ručení. Každá půjčka se hodí k jinému účelu a je jinak úročena. Jak se od sebe liší a s jakými výhodami a riziky se může žadatel o úvěr setkat?
» 3 min čtení «
Víte, jaký typ půjčky je pro Vás nejvhodnější?
Jak můžeme půjčky rozdělit?
- Bankovní a nebankovní
- Účelové a neúčelové
- S ručením a bez ručení
Bankovní vs. nebankovní půjčky
Jak už název napovídá, bankovní půjčky nabízejí bankovní domy a nebankovní finanční instituce nebo soukromé osoby. Bankovní půjčky jsou upřednostňovány kvůli nižšímu úroku a RPSN, za což klient musí prokázat dostatečnou bonitu a mít čistý registr dlužníků.
Půjčky nebankovní jsou dostupnější a mohou uspět i lidé s negativní platební historií nebo bez prokazatelného příjmu. Schvalovací proces je rychlý a není nutná návštěva pobočky. Nevýhodné je ale vyšší RPNS, smluvní podmínky a poplatky.
Účelové vs. neúčelové půjčky
Peníze z účelové půjčky se musí použít pro financování konkrétní věci (vozidlo, elektronika). Účel použití peněz je předen stanoven a není dovoleno jej během trvání úvěru měnit. Výhodná je nižší úroková sazba a delší doba splatnosti.
Peníze z neúčelové půjčky se mohou použít na cokoliv a obecně je vyřízení jednodušší než u účelové varianty. Nedokládá se, na co se peníze vydaly. Jelikož je úvěr bez ručení, klient zaplatí více na úrocích.
Půjčky bez ručení vs. s ručením
Za poskytnutí půjčky bez ručení není vyžadována žádná zástava ani ručitel. Sice klient získá podstatně nižší částku o vyšším úročení, ale bude mít klidnější spánek, že nepřijde o střechu nad hlavou nebo jako ručitel nepřevezme závazky někoho jiného.
Půjčky s ručením jsou naopak výhodné v nižší úrokové sazbě a delší době splatnosti. Riziková je možná ztráta nemovitosti v případě platební neschopnosti a zhoršení bonity toho, kdo ručí.